Жінки і цифри

«Жінки і цифри» – це проєкт для і про жінок, які працюють у сфері фінансів. Проєкт має на меті створення мінісеріалу та тематичного перформансу, які відображають реалії роботи бухгалтерок, фінансисток та аудиторок і базуються на їх особистих історіях, для подолання стереотипів про професію, проблем нерівної оплати праці та подвійного навантаження, натхнення професіоналок на реалізацію свого творчого потенціалу, підвищення престижу професії та досягнення рівності.

У січні-квітні 2021 року учасниці проєкту відвідали воркшопи з протидії професійному вигоранню, написання сценарію, акторської майстерності, вокалу та хореографії, занурились у світ творчості й театру. З першої зустрічі всі учасниці погодилися не розмовляти про роботу й буденність. Щозаняття фінансистки, бухгалтерки та аудиторки боролись зі стереотипами та виходили із зони комфорту. Неймовірно дружня атмосфера, яка супроводжувала навчання, зблизила учасниць, кожна знайшла однодумиць і зрозуміла важливість взаємної підтримки. Протягом проєкту відбувалась відеозйомка. З кожним наступним воркшопом учасниці почувались усе більш упевнено й усе менше звертали увагу на камеру. 

Партнери проєкту

Аудиторська фірма «Бізнес елемент»

Національна аудиторська компанія, яка надає послуги бізнесу у сфері обліку. Окремими напрямками діяльності є робота з громадськими організаціями для реалізації грантових проєктів за підтримки національних та міжнародних інституцій, обстеження та постановка систем обліку комунальних підприємств медичної сфери, ЖКГ та інші. Компанія є дійсним членом Європейської бізнес-асоціації та учасницею Індексу корпоративної рівності.

Театр-студія «Арабески»

Перший незалежний український театр у Харкові. Це культурна інституція, яка має великий досвід співпраці з професійними групами у створенні культурно-мистецьких продуктів, у тому числі перформансів і вистав за сценаріями, складеними на основі власних історій. Театр є локальним осередком демократії та сповідує цінності громадянського суспільства. У репертуарі театру п’ятнадцять спектаклів, частина з яких є міжнародною копродукцією. «Арабески» організовують фестивалі, освітні, соціально-мистецькі, паратеатральні проєкти.

Клуб «Бізнес і права людини»

Об’єднання соціально відповідальних мікро-, малих та середніх компаній у Харківському регіоні. Клуб проводить тренінги, публічні дискусії та нетворкінгові заходи для забезпечення поваги бізнесом прав людини й дотримання принципу інклюзивності й різноманітності в компаніях. Компанії, які входять до Клубу, є учасницями Українського індексу корпоративної рівності і є амбасадорками гендерної рівності в корпоративному секторі.

«Ідея проєкту виникла в середині 2020 року, коли після низки локдаунів працівниці компаній чітко артикулювали запит на підтримку. Подвійне й навіть потрійне навантаження в умовах невизначеності й заборона на проведення масових заходів створили запит на спілкування й творчі практики в дружній атмосфері. За результатами інтерв’ю з жінками,
які працюють у сфері фінансів, стало зрозуміло, що існує декілька проблем: зростання професійного навантаження, порушення балансу життя й роботи, гендерні стереотипи й низький престиж професії. Ми вирішили реалізувати проєкт «Жінки і цифри» й запропонувати жінкам, які працюють у сфері фінансів, поринути у світ творчості, узяти участь у воркшопах, перформансі й мінісеріалі, сформувати коло однодумиць і розповісти свою власну історію».
Дар’я Нагаївська, менеджерка проєктів ХГНО «Сучасна жінка»

«Проєкт «Жінки і цифри» — це про стереотипи та їх руйнування. Жінки у фінансовій сфері асоціюються з офісними мишками. Тому ми разом створюємо можливість подивитись з іншого, творчого, боку на жінку, яка однаково класно справляється з різними своїми ролями. У першу ж зустріч з учасницями проєкту відчувалась неймовірна енергія. Ми всі різні і, у водночас, з пів слова розуміємо одна одну».
Анна Чайка, керівниця АФ «Бізнес елемент»

«Співпраця театру з жінками – бухгалтерками, економістками, фінансистками, – є взаємно збагачуючим досвідом. Точність, зосередженість, відповідальність – ці якості необхідні як у фінансовій сфері, так і в театральній. Тренінгова частина проєкту стала, по суті, не освітньою програмою з поділом на викладачів і слухачів, а повноцінним процесом обміну досвідом та розширенням власних горизонтів. У перформансі й мінісеріалі, так як і в професійному театрі, учасниці проєкту мають шанс розкритися в різних іпостасях. Зазвичай глядачі бачать на сцені лише акторів, однак творить театр значно більша команда фахівців, які часто почуваються недооціненими. Проєкт «Жінки і цифри» направлений, у тому числі, і на подолання цієї несправедливості».
Світлана Олешко, режисерка Театру-студії «Арабески»

Фото 01
Фото 02
Фото 03
Фото 04
Фото 05
Фото 06
Фото 07
Фото 08
Фото 09
Фото 10
Фото 11
Фото 12
Фото 13
Фото 14
Фото 15

Відгуки учасниць проєкту

На першому воркшопі Тетяна розповіла, що керує відділом аудиту в податковій службі і в її підпорядкуванні 30  підлеглих, тому вона завжди має бути суворою і справедливою.

У ході своєї роботи Тетяна розглядає аудиторські перевірки більш ніж 20-30 на місяць і має відповідати на всі поставлені питання. Відмовити у відповіді або бути некомпетентною вона не має права. Тому напруга в роботі присутня постійно й розслабитися майже неможливо, а тим паче думати про творчість.

«Дуже вдячна за можливість участі в проєкті! Мій робочий тиждень не змінився, але я чекаю суботи для зміни обстановки та зануритись у творчість! Для мене це нове та приємне заняття, що надихає на нові проєкти! Дякую за таку можливість».
Тетяна Горбань, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

«‎Мрії повинні здійснюватися!» — майже одноголосно погодилися учасниці проєкту «‎Жінки і цифри». Одна із учасниць проєкту, Яна, задовго до участі в проєкті займалася вокалом. Але заклопотаність через надмірну роботи змусила зробити паузу.

Яна Захаренко

«Воркшопи неймовірно цікаві! Особисто для мене це наче ковток свіжого повітря, особливо зараз в умовах карантинних обмежень. Під час проєкту я навчилася виходити із зони комфорту, а дружня атмосфера та колектив на воркшопах дали можливість бути більш відкритою. Завдяки проєкту «Жінки і цифри» я мала нагоду познайомитися з безумовно талановитими людьми – це як учасники воркшопів, так і наші чудові викладачі! Оскільки моє життя тісно пов’язане з музикою, воркшоп з вокальної майстерності для мене був неперевершений і безцінний! Я переглянула свій перелік книг до читання та, як наслідок, і своє ставлення до певних життєвих ситуацій. Маю певні творчі плани для реалізації, наразі працюю над удосконаленням вокалу після тривалої паузи. Отже, можна стверджувати, що участь у проєкті «Жінки і цифри»  додала мені впевненості в успішній реалізації творчих задумів! Щиро дякую за цей чудовий проєкт! Усім бажаю успіхів та міцного здоров’я!»
Яна Захаренко, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

«Дуже  рада своїй участі у проєкті «Жінки і цифри»! Після воркшопу з вокалу взагалі супер: ходжу й наспівую пісні! Як я раніше їх не знала! На мене дуже справила враження зустріч з режисеркою Світланою, у захваті від тренерки з вокалу. Мої вихідні тепер суперактивні! У понеділок важко налаштуватися на роботу, багато вражень! Рада знайомству з учасницями! Бачу в собі зміни!»
Ольга Єфименко, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

Після одного з воркшопів Ольга придбала картину та фарби й почала відвідувати заняття з арттерапії. Воркшопи допомагають розкрити творчий потенціал, упорядкувати думки, розслабитися та налаштуватися на роботу з натхненням і завзятістю.

«Приємно вражена проєктом! Помітила зміни в собі! Я стала більш радісною, відкритою. Усе це попереджує вигоряння. Усі воркшопи дуже цікаві й корисні. Найбільше на мене вплинули заняття з психологинею та вокал. Дуже вдячна надихаючій атмосфері. Усі чудові! На душі дуже затишно!»
Наталія Котляр, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

Кожна учасниця проєкту — особлива, зі своєю харизмою, здібностями й талантами. Усіх об’єднує бажання бути справжніми, без масок і прикрас, зі своїми недоліками й перевагами, сильними й слабкими сторонами, поринути у творчість, незважаючи на надзвичайно відповідальну й кропітку професію.

«Я відчуваю зміни! По-перше, профілактика вигоряння на роботі, по-друге, краще пізнаю себе, на що я здатна, по-третє, відчуваю себе жінкою, а не тільки робітником, по-четверте, втілюю в життя свої давнішні мрії, по-п’яте, – відпочиваю!»
Тетяна Бабич, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

Тетяна — висококваліфікована фахівчиня й мати двох прекрасних доньок, часто відвідує художні гуртки й балет як глядачка. Участь у проєкті «‎Жінки і цифри»‎ дала їй змогу вийти на сцену й зіграти свою головну роль.

Написання сценарію — кропіткий і трудомісткий процес. Завдяки тренеркам і бажанню учасниць відкривати нові горизонти, створення сценарію стало легким і цікавим завданням. Учасниці проєкту одразу домовилися з тренеркою залишити повсякденні робочі питання поза увагою, сконцентруватись на творчості та історіях з власного життя.

«Дякую за чудовий воркшоп! Лекторка віртуозно знімала з нас рамки, яких ми дотримуємося. Жінка-бухгалтерка, активна, розумна, працьовита, скрупульозна, насправді є просто жінкою. Як маленька дівчинка мріє про щастя, шукає себе, гармонію в собі та з оточенням. Виявилося, що професія займає так багато місця в нашому житті, що знадобилося три години, щоб зрозуміти, а чого насправді хоче кожна. Що є для неї щастя! Я зрозуміла, що організатори постаралися, щоб нудний процес написання сценарію був легким та комфортним. Воркшоп з написання сценарію мені дуже сподобався! Лекторки підібрані чудово! Усі лекторки суперпрофесійні! На кожну суботню зустріч чекаю з нетерпінням!»
Наталія Жадан, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

«Після воркшопу з написання сценарію відчувається якесь піднесення! На початку нашої зустрічі з тренеркою (ред. Юлітою Ран) особисто в мене було якесь відчуття невпевненості в собі, у своїх здібностях (я вже й забула такі відчуття), але через якихось 15-20 хвилин ситуація кардинально змінилася! Ми всі так захопилися створенням історії. Не відчувалося жодних перепон, бар’єрів, таке уявлення, що ми кожного дня пишемо сценарії та граємо в асоціації. Така атмосфера – це велика заслуга нашої тренерки, вона неймовірна! Завдяки воркшопу з написання сценарію знову ще більше «зрозуміла себе», отримала натхнення на новий тиждень та на нові трудові звершення й уже з нетерпінням чекаю на нову зустріч та продовження. Хочу сказати, що це очікування так інтригує й теж якимось чином надихає! Дякую!»
Вікторія Підкопай, учасниця проєкту «Жінки і цифри»

У сучасному метушливому світі іноді буває складно почути власний голос, важко зрозуміти себе. Часу побути наодинці майже немає, адже після роботи фахівчині виконують ролі подруги, дружини, мами, доньки. Завдяки участі в проєкті «Жінки і цифри»‎ учасниці, які працюють у сфері фінансів, віднайшли час для себе й своїх хобі, зустріли однодумиць, отримали досвід участі в постановці перформансу й зйомках мінісеріалу,  навчилися досягати балансу особистого й професійного життя й утілили свої мрії в реальність.

Інформаційні матеріали

«Паратеатральні проєкти: як працювати з фаховими спільнотами» – це інформаційний матеріал, який містить опис методики роботи з фаховими спільнотами за допомогою культурних інтервенцій і буде корисний для представниць і представників культурних інституцій, навчальних закладів у сфері мистецтва та культури, громадських організацій, учасниць і учасників бізнес-асоціацій, власників, керівників, HR та PR менеджерок і менеджерів компаній у різних секторах економіки, які можуть реалізовувати проєкти, що передбачають взаємодію фахової та театральної спільнот для спільного створення культурного продукту.

 

Також в рамках проєкту розроблено інформаційні матеріали про особливості роботи бухгалтерок, фінансисток та аудиторок.

 

 

Реалізація паратеатральних проєктів позитивно впливає на попередження й протидію емоційному вигорянню учасниць. Як свідчать результати проєкту «Жінки і цифри», унаслідок залучення до мистецьких практик рівень емоційного вигоряння знижується в середньому на 30%. Більше деталей – в інформаційному матеріалі «Вплив паратеатральних проєктів на рівень емоційного вигоряння учасниць».

 

Перформанс «Жінки і цифри»

Перформанс «Жінки і цифри» – це історія про жінок, які працюють у сфері фінансів, долають стереотипи й бар’єри, турбуються про рідних, займаються творчістю і прагнуть утілити найзаповітніші мрії в життя. У перформансі учасниці  вносять у постановку саркастично-іронічні елементи висміювання стереотипів, які роками формувались навколо бухгалтерок, фінансисток і аудиторок.

Учасниці проєкту на кожному воркшопі долали страх залишитись наодинці з глядачем, зіграти перед відеокамерою, розповісти свою історію. У перформансі використано елементи античного хору, коли від імені однієї особи говорить хор жінок, декламуючи дуже особисті, навіть інтимні тексти. Для перформансу та міні-серіалу записана оригінальна музика, що відповідає емоційному та креативному потенціалу учасниць. Перформанс розповідає історію про жінок – багатогранних, цікавих, енергійних, емоційних, творчих та натхненних, які мають уподобання та хобі, займаються особистісним розвитком і чудово поєднують професійне та особисте життя.

 

Відтворити відео

Перформанс «Жінки і цифри» був показаний на ІІ Національному форумі бухгалтерів та аудиторів «Творчість і точність», який відбувся 16 липня 2021 року у місті Харків. Переглянути фрагменти виступу запрошуємо за посиланням:

Відтворити відео

Документальний мінісеріал

Документальний мінісеріал проєкту «Жінки і цифри» – це історії абсолютно різних учасниць проєкту: за віком, життєвими поглядами, професійним статусом, але яких об’єднує творчість і бажання розвиватися. У мінісеріалі показано те, що відбувалось «за кулісами», під час воркшопів протягом усього проєкту. Мета мінісеріалу – донести до глядачів проблематику стереотипів та те, якими насправді є жінки серйозної професії: творчі, мрійливі, натхненні, витончені та талановиті. Запрошуємо до перегляду: